Posted by on July 25, 2014

Here are the results from Week 8 (July 22, 2014), including the special event (obstacle course).  Pictures from this week’s race can be found on the July 22nd Pictures page.

Kid’s Race

Time Bib First Name Last Name Cat Place Points
00:03:42 114 Jac Dahrouge K 1 10
00:03:45 108 Jacob Mandell K 2 9
00:03:50 144 Tyler Gaudette K 3 8
00:04:19 137 Gavin Moselsky K 4 7
00:04:54 775 Hannah Manzolini K 5 6
00:05:10 146 Madeline Rabuse K 6 5
00:05:23 772 James Rabuse K 7 4
00:05:25 766 Zoey Aubin K 8 3
00:08:02 778 Gilbert Walak K 9 2

Expert (3 Lap) Race

Time Bib First Name Last Name Cat Place Points
00:39:51 333 Matt Giardina 3M 1 10
00:40:21 370 Dave Boyce 3M 2 9
00:40:22 330 Mike Ward 3M 3 8
00:41:25 323 Neal Blair 3M 4 7
00:45:35 355 Brian Walak 3M 5 6
00:45:43 334 Edward Hendricks 3M 6 5
00:47:21 371 Dan Moon 3M 7 4
00:47:31 362 Jasen Wooldridge 3M 8 3
00:48:05 322 Dave Sacco 3M 9 2
00:48:33 369 William Bodine 3M 10 1
00:49:01 339 Lincoln Sotis 3M 11 1
00:49:22 332 Jonathan Crowell 3M 12 1
00:49:27 365 Heather Thomas 3F 1 10
00:50:31 336 Don Rice 3M 13 1
00:51:02 345 Tom Kushi 3M 14 1
00:51:57 368 Peter Craft 3M 15 1
00:52:49 344 Rick Blei 3M 16 1
00:53:49 363 Paige Williams 3F 2 9
00:55:06 346 Frank Krol 3M 17 1
DNF 337 Edward Mahoney 3M 18 1

Intermediate (2 Lap) Race

Time Bib First Name Last Name Cat Place Points
00:32:01 225 Jamie Wooldridge 2M 1 10
00:32:45 219 Pete Cole 2M 2 9
00:35:24 235 Shawn Maynard 2M 3 8
00:37:28 224 Eric Williams 2M 4 7
00:37:30 214 Tom Crowell 2M 5 6
00:37:49 234 Pat Maynard 2M 6 5
00:39:20 233 Julie Williams 2F 1 10
00:40:19 218 Pat Rosier 2F 2 9
00:40:21 228 Rob Aubin 2M 7 4
00:51:14 236 Imaran Mayes 2M 8 3

Novice (1 Lap) Race

Time Bib First Name Last Name Cat Place Points
00:21:05 113 Evan Williams 1M 1 10
00:26:34 108 Jacob Mandell 1M 2 9
00:27:15 144 Tyler Gaudette 1M 3 8
00:27:18 114 Jac Dahrouge 1M 4 7
00:28:53 116 Cole Davenport 1M 5 6
00:31:20 106 Luke Thomas 1M 6 5
00:34:43 137 Gavin Moselsky 1M 7 4
00:35:06 146 Madeline Rabuse 1F 1 10
00:39:24 154 Luke Thomas 1M 8 3

Kid’s Special Event (Obstacle Course)

Bib First Name Last Name Score Plc Pts
106 Luke Thomas 95 1 6
113 Evan Williams 94 2 5
777 Alex Ploof 91 3 4
114 Jac Dahrouge 80 4 3
116 Cole Davenport 78 5 2
146 Madeline Rabuse 65 6 1
766 Zoey Aubin 65 7 1
144 Tyler Goudette 55 8 1
154 Thomas Luke 40 9 1

Adult’s Special Event (Obstacle Course)

Bib First Name Last Name Score Plc Pts
362 Wooldridge Jasen 100 1 6
339 Lincoln Sotis 100 2 5
219 Pete Cole 94 3 4
322 Dave Sacco 90 4 3
333 Matt Giardina 89 5 2
369 William Bodine 84 6 1
332 Jonathan Crowell 84 7 1
334 Edward Hendricks 70 8 1
225 Jamie Wooldridge 64 9 1
Posted in: BerkshireMTB